Quantcast

Speed climbing comp 2013 Report & Results

This weekend we held our first speed-climbing competitions, with the open age-group on Saturday and the youth on Sunday.

The open event was great fun, with some close competition among the fairly small group of climbers. The four identical routes that we set up our 12m wall made for some epic final races!

Congrats to Rory Neilson for taking first place in the men’s catagory (and in the pull-up comp!) and to Jenny Pitcher for first place for the women!

KZN rock climbing speed competition 2013

On Sunday we had a fantastic turn-out, with just under 50 youth climbers taking part.

The kids loved this introduction into speed-climbing, which is arguably the most fun competition format. Again the climbers were very evenly matched in most of the age-groups, which made for some really exciting finals!

Looking forward to next years event already! Now it’s time to start setting new routes to get the gym back to normal!

Below are the results from the youth event.

U13 Boys.

Boys u/13 School Qual 1 Qual 2 Knock-out Final Pull ups
1 Jaryd Kritzinger DHS 00:27.4 00:29.7 28.63 22.00
2 Macs Toich Glenwood prep 00:31.9 00:26.2 37.34 26.69
3 Josh Munsterman Thomas More 00:32.8 00:30.2 25.44 27.43
4 Josh Soule Kloof Senior 00:37.8 00:43.8 31.79 30.94
5 Matt Kirkman High Altitude 00:28.8 00:30.0
6 Lorenzo Meaker Thomas More 00:33.4 00:30.5
7 Craig Smith Kloof Junior 00:39.3 00:34.8
8 Bradley Mahlknecht Kloof Senior 00:41.3 00:39.7
9 Christopher Wallace Kloof Junior 01:03.8 00:52.4 7

 

U13 Girls

u/13 girls School Qual 1 Qual 2 Knock-out Final Pull ups
1 Johandri Fourie Werda 00:38.2 00:35.7 00:44:09 31.9
2 Jenna Bentley Thomas More 00:48.1 00:37.7 00:56:13 32.66
3 Kristen Rosser Kloof High 00:43.0 00:49.3 00:49.3 38.56
4 Mikayla Menezes Werda 00:43.3 00:49.9 3
5 Terisha Pillay DGHS 01:36.3 01:17.8
6 Tessa Somasundram DGHS 03:02.6 02:10.0

U15 Boys

u/15 boys School Qual 1 Qual 2 Knock-out Final Pull ups
1 Adam Findlay High Altitude 00:22.7 00:17.3 00:18:29 14.97
2 William Clarke DHS 00:20.8 00:17.6 00:20:15 16.96
3 Minehle Ntoombela DHS 00:21:59 21.53
4 Daniel Bentley Thomas More 00:26.3 00:24.6 12
5 Zunaid Valodia Thomas More 00:28:15 00:28.5
6 Ashvir Debba DHS 00:34.7 00:32.6

U15 Girls

u/15 girls School Qual 1 Qual 2 Knock-out Final Pull ups
1 Tyra-Lee Pillay DGHS 00:29.7 00:47.3 00:29:38 25.97
2 Ashley Minnie Westville Girls 00:33.3 00:28.5 00:27:25 26.34
3 Kathusia Chetty DGHS 00:33.2 00:30.8 00:29:03 27.78
4 Tyra Munro Westville Girls 00:34.2 00:29.6 00:33:28 29.57
5 Rebecca Farquharson High Altitude 00:32.1 00:34.7
6 Richel Odayar DGHS 01:01.0 00:32.8
7 Lily Jordan High Altitude 00:33.9 00:34.1
8 Hannah Everett DGHS 00:36.6 00:40.6
9 Holly De Lange DGHS 00:41.0 00:38.5 1.5
10 Katherine Neal DGHS 00:58.0 00:49.0
11 Melissa Neal DGHS 00:58.2 00:49.6
12 Yuvani Pillay DGHS 01:19.7 00:59.1

U17 Boys

u/17 boys School Qual 1 Qual 2 Knock-out Final Pull ups
1 Daniel Kirkman High Altitude 00:14.2 00:13.0 12.59 12.53
2 Donovan Hulett DHS 00:18.1 00:16.1 14.28 15.4
3 Dale Rosser Kloof High 00:20.4 00:17.9 17.65 16.59
4 Calvin Dafel DHS 00:19.0 00:17.5 16.31 19.85
6 Robert Schmidt High Altitude 00:20.0 00:18.8
7 Justin Steyn Tomas More 00:19.6 00:19.9 16
8 Sean Rudd Thomas More 00:19.9 00:23.8
9 Lindani Msomi DHS 00:20.0 00:21.1
10 Charles Young Thomas More 00:24.5 00:28.5
11 Dylan Smith High Altitude 01:14.1 01:08.9

U17 Girls

u/17 girls School Qual 1 Qual 2 Knock-out Final
1 Alex Williams Thomas More 00:23.4 00:23.8 23.85 20.12
2 Amyleigh Aliphon DGHS 00:23.7 00:22.3 24.94 21.16
3 Karina Moodley Westville 0.0266 34:14.0
4 Mellisa Pattison DGHS 01:12.4 00:56.5

U19 Boys

u/19 boys School Qual 1 Qual 2 Knock-out Final
1 Mark Freeman Thomas More 00:19.9 00:18.0 00:18.0 18.81

School Team Relay

Place School Time
1 DHS 00:54.0
2 Thomas More College 01:04.3
3 Durban Girls 01:19.9
4 High Altitude 01:27.7
5 Werde 01:44.5
Juniors
Place School Time
1 Southern Rock Juniors 01:27.9
2 Kloof Senior Primary 02:06.5

No comments yet.

Leave a Comment/Reply/Review